ADVANCE HCA138 - 3:1 (7° DOWN ANGLE)
Light duty/high speed gearbox
| Reference number | A-HCA138-3 |
| Brand | Advance |
| Model | HCA138 |
| Ratio | 3:1 |
| Power | 239,4 HP @ 1800 RPM |
| Max. Power | 345,8 HP @ 2600 RPM |
| RPM Range | 1000-2600 |
| Rated propeller thrust | 25 KN |
| N/n | 0,133 HP/RPM |
Features & options
| Sae housing | Without/SAE-1/SAE-2 |
| Controls | Mechanical/ Electrical |
| Pto | Not available |
| Note | 7 DOWN ANGLE |
| Coupling size | 14 /11,5 inch |
Dimensions
| Vertical offset | 185 mm |
| LxWxH | 530x660x616 mm |
| Net. weight | 200 kg |
Get quote for ADVANCE HCA138 - 3:1 (7° DOWN ANGLE)