ADVANCE MV100A - 1,23:1 (7° DOWN ANGLE)
Light duty/high speed gearbox
| Reference number | A-MV100A-1,23 |
| Brand | Advance |
| Model | MV100A |
| Ratio | 1,23:1 |
| Power | 244,8 HP @ 1800 RPM |
| Max. Power | 408 HP @ 3000 RPM |
| RPM Range | 1000-3000 |
| Status | For sale |
| Rated propeller thrust | 20 KN |
| N/n | 0,136 HP/RPM |
Features & options
| Sae housing | Without/SAE-1/SAE-2 |
| Controls | Mechanical/ Electrical |
| Pto | Not available |
| Note | 7 DOWN ANGLE |
| Coupling size | 14 /11,5 inch |
Dimensions
| Vertical offset | 0 mm |
| LxWxH | 390x630x580 mm |
| Net. weight | 220 kg |
Get quote for ADVANCE MV100A - 1,23:1 (7° DOWN ANGLE)