ADVANCE T300 - 4,73:1
Medium/heavy duty gearbox
| Reference number | A-T300-4,73 |
| Brand | Advance |
| Model | T300 |
| Ratio | 4,73:1 |
| Power | 594 HP @ 1800 RPM |
| Max. Power | 759 HP @ 2300 RPM |
| RPM Range | 1000-2300 |
| Status | For sale |
| Rated propeller thrust | 70 KN |
| N/n | 0,33 HP/RPM |
Features & options
| Sae housing | Without/SAE-0/SAE-1 |
| Controls | Mechanical/ Electrical |
| Pto | Not available |
| Note | If using flexible couping, rate will rise 8% |
| Coupling size | 18 /16 /14 inch |
| Coupling type | Rubber block drive, with alu. ring/(High) flexible coupling |
Dimensions
| Vertical offset | 355 mm |
| LxWxH | 640x920x1110 mm |
| Net. weight | 1120 kg |
